KotiKeittiön niksitUunin luukku kiiltää valkoisena: yksinkertainen liuos poistaa nopeasti rasvan ja saostumat lasista

Uunin luukku kiiltää valkoisena: yksinkertainen liuos poistaa nopeasti rasvan ja saostumat lasista

Kiiltävä ja puhdas uuni on jokaisen kotiäidin unelma.Ajan myötä lasiluukkuun syntyy kuitenkin väistämättä rasvatahroja ja -kerrostumia, joita on erittäin vaikea poistaa tavanomaisin keinoin.Sekä uunin sisäseinien että uunin ulko- ja sisälasin säännöllinen puhdistus on välttämätöntä.

On kuitenkin olemassa helppo ja edullinen tapa palauttaa ovi alkuperäiseen kirkkauteensa ilman kalliita ammattilaispuhdistusaineita.Julkaisussamme opit, miten voit poistaa tehokkaasti rasvatahrat tavallisella ruokasoodalla.

Ohjeet uunin lasin puhdistamiseen ruokasoodalla:.

VAIHE 1 : valmista liuos sekoittamalla ruokasoodaa ja vettä niin, että saadaan paksu, kokkareinen koostumus.

VAIHE 2 : levitä ruokasoodaseos sienelle tai muulle pehmeälle kankaalle.

VAIHE 3 : Käsittele uunin lasin koko pinta kiinnittäen erityistä huomiota rasvatahroihin ja tunkkaisiin saostumiin.

VAIHE 4 : anna seoksen vaikuttaa 20 minuuttia, jotta vaikutus olisi pysyvämpi.

VAIHE 5 : Huuhtele liotuksen jälkeen kaikki jäljelle jäänyt ruokasoodaliuos pois puhtaalla vedellä.

VAIHE 6 : Jos haluat lisää kiiltoa, pyyhi lasi ensin valkoisella etikalla ja sitten kostealla liinalla.

Näiden vaiheiden avulla voit palauttaa lasisen uuninluukkusi häikäisevän puhtauden ja kirkkauden ilman voimakkaita kemikaaleja.Soodaliuoksella selviydyt helposti itsepäisimmästäkin rasvaisesta liasta, ja loppukäsittely etikalla antaa lasille upean kiillon.

Quelle: pogovorim.by

Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinen Nastola-seuran tarkoitus on tiivistetty sen säännöissä: Herättää ja ylläpitää kotiseudun asukkaiden kiinnostusta ja rakkautta Nastolan menneisyyttä ja monipuolista kehitystä kohtaan ottaen huomioon kotiseudun paikalliset erityispiirteet. Toivottavasti viestini on tuonut teille paitsi hyötyä myös oppimisen iloa. Olen yrittänyt kovasti, yrittänyt kaikkea kirjoittamaani ja haluan välittää sen teille rakkaudella. Hyvä lukija, kiitos huomiostasi!
RELATED ARTICLES

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

- Advertisment -

Am beliebtesten