KotiEstilo de vidaUn ramo vivirá más: estos trucos evitarán que las flores se marchiten

Un ramo vivirá más: estos trucos evitarán que las flores se marchiten

Para que su ramo dure más tiempo, debe seguir ciertas reglas.Es importante retirar las hojas del tallo después de la compra para que no entren en contacto con el agua y se pudran.Es mejor cortar los tallos 2 cm en un ángulo de 45 grados.Conviene hacerlo bajo el grifo para que las burbujas de aire no obstruyan los canales del tallo.

Tras el corte, las flores deben colocarse en un jarrón limpio con agua filtrada o templada a temperatura ambiente.La vida del ramo puede prolongarse con la ayuda de aditivos.Puede comprar un alimento especial en una floristería o utilizar medios improvisados.

Por ejemplo, añade dos cucharadas de azúcar y vinagre de sidra de manzana o zumo de limón por litro de agua.O añade 50 ml de sosa dulce sin colorante al mismo volumen de líquido.

También puedes utilizar un truco poco habitual: el vodka.Una cucharadita de alcohol por litro de agua ralentizará el proceso de decoloración.Para evitar que el agua se tiña, vale la pena añadir una gota de lejía por litro de agua, informa Lifehacker.

Antes, el florista bautizó una flor que significa una declaración de amor.

Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinenhttps://nastola-seura.fi/tietoja-kirjoittajasta-kari-hyvarinen/
Kari Hyvärinen Nastola-seuran tarkoitus on tiivistetty sen säännöissä: Herättää ja ylläpitää kotiseudun asukkaiden kiinnostusta ja rakkautta Nastolan menneisyyttä ja monipuolista kehitystä kohtaan ottaen huomioon kotiseudun paikalliset erityispiirteet. Toivottavasti viestini on tuonut teille paitsi hyötyä myös oppimisen iloa. Olen yrittänyt kovasti, yrittänyt kaikkea kirjoittamaani ja haluan välittää sen teille rakkaudella. Hyvä lukija, kiitos huomiostasi!
RELATED ARTICLES

3 KOMMENTIT

    • Kyllä, lisäaineiden käyttö kukkien säilytyksessä on todella hyödyllistä! Ne voivat merkittävästi pidentää kukkien elinikää ja ylläpitää niiden kauneutta. Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan erilaisia reseptejä ja näkemään, mitkä toimivat parhaiten omilla kukillasi. Kiitos hyvästä kysymyksestä, AnnaKukka!

  1. Kannattaa noudattaa näitä vinkkejä, jotta kukkakimppu säilyisi kauniina pidempään! On tärkeää poistaa varren lehdet oston jälkeen, jotta ne eivät pääse kosketuksiin veden kanssa ja pilaannu. Varret kannattaa leikata 2 cm:n päähän 45 asteen kulmassa, mieluiten vesihanan alla, jotta ilmakuplat eivät tukkisi varren kanavia. Olen käyttänyt myös sokerin ja omenaviinietikan seosta veden lisäaineena, ja se on auttanut pitämään kimppuni elinvoimaisena pidempään!

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

Am beliebtesten