KotiKeittiön niksitKeksit pysyvät pehmeinä ja tuoreina pidempään: tarvitset vain omenaviipaleen

Keksit pysyvät pehmeinä ja tuoreina pidempään: tarvitset vain omenaviipaleen

Itse tehdyt jauhotuotteet, kuten keksit, pullat tai kakut, menettävät pehmeytensä ja tuoreutensa hyvin nopeasti.Parin päivän kuluttua niistä tulee sitkeitä ja epämiellyttäviä.Mutta on olemassa muutama yksinkertainen niksi, joilla ne pysyvät mureina paljon pidempään.

Katsotaanpa tarkemmin omenaviipaleen kärkeä.Salaisuus on, että omenat vapauttavat etyleeniä, kaasua, joka hidastaa umpeutumista.Jos siis laitat omenaviipaleen keksien , leivonnaisten tai muiden leivonnaisten joukkoon, ne pysyvät sen ansiosta pehmeinä pidempään, kuin juuri uunista tulleina.

On myös muita tapoja pitää jauhotuotteet tuoreina pidempään:.

Ensinnäkin säilytä leivonnaisia ilmatiiviissä astiassa , jotta ne eivät kuivu.

Toiseksi, laita astiaan kostea kangas tai pyyhe – tämä luo hieman kosteutta.

Kolmanneksi lisää muutama tippa glyseriiniä liinaan , jotta se ei pääse umpeutumaan.

Neljänneksi, laita leivonnaiset pakastimeen noin 10 minuutiksi ennen tarjoilua , jotta ne pysyvät pehmeinä.

Viidenneksi, lämmitä leivonnaisia muutaman sekunnin ajan mikroaaltouunissa.

Näillä yksinkertaisilla nikseillä kotitekoiset keksisi ja sconesisi nauttivat tuoreudestaan ja murenevuudestaan paljon pidempään!

Quelle: pogovorim.by

Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinen Nastola-seuran tarkoitus on tiivistetty sen säännöissä: Herättää ja ylläpitää kotiseudun asukkaiden kiinnostusta ja rakkautta Nastolan menneisyyttä ja monipuolista kehitystä kohtaan ottaen huomioon kotiseudun paikalliset erityispiirteet. Toivottavasti viestini on tuonut teille paitsi hyötyä myös oppimisen iloa. Olen yrittänyt kovasti, yrittänyt kaikkea kirjoittamaani ja haluan välittää sen teille rakkaudella. Hyvä lukija, kiitos huomiostasi!
RELATED ARTICLES

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

- Advertisment -

Am beliebtesten