KotiVinkit vaatteiden hoitoonÄlä kiirehdi pesulaan: 11 todistettua tapaa poistaa tahrat ja lika vaatteistasi

Älä kiirehdi pesulaan: 11 todistettua tapaa poistaa tahrat ja lika vaatteistasi

Ei ole mikään salaisuus, että vaatteissa näkyy usein erilaisia jälkiä ja tahroja – ruoasta, juomista, kosmetiikasta.Joskus näyttää siltä, että on mahdotonta palauttaa asiat alkuperäiseen ulkonäköönsä.Mutta älä kiirehdi kantamaan vaatteita pesulaan tai lähettämään likaantuneita tavaroita roskakoriin!

Tässä artikkelissa kerromme tehokkaista tavoista, miten voit poistaa monia kotitalouden tahroja improvisoitujen keinojen avulla.Näin pelastat toivottoman pilaantuneelta näyttäneet asiat.Et tarvitse mitään erikoisvälineitä – vain sitä, mitä löydät keittiöstä tai lääkekaapista.

Ensinnäkin, saadaksesi vihreät ruohotahrat pois, sinun täytyy lisätä ammoniakkia veteen ja pyyhkiä kohta.

Toiseksi likaiset tahrat voidaan hangata etikan, astianpesuaineen ja veden seoksella.

Kolmanneksi tuoreet rasvatahrat poistetaan silitysraudalla paperipyyhkeen päällä.Vanhoihin auttaa alkoholin ja bensiinin seos.

Neljänneksi, mustetahrat poistetaan alkoholilla tai alkoholien seoksella.

Viidenneksi huulipunajäljet poistetaan alkoholilla alapuolelta.

Kuudenneksi, hedelmä- ja marjatahrat poistetaan etikalla tai suolalla ja kiehuvalla vedellä.

Seitsemänneksi, suklaatahrat voidaan poistaa suolalla ja lämpimällä vedellä tai ammoniakilla.

Kahdeksanneksi, kynsilakka poistetaan asetonilla tai kiehuvalla vedellä.

Yhdeksäs, veri pestään pois ammoniakilla.

Kymmenes, olut- ja viinitahrat puhdistetaan erilaisilla alkoholiseoksilla.

Yhdestoista, hiki poistuu astianpesuaineella, ruokasoodalla ja vetyperoksidilla.

Quelle: pogovorim.by

Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinen Nastola-seuran tarkoitus on tiivistetty sen säännöissä: Herättää ja ylläpitää kotiseudun asukkaiden kiinnostusta ja rakkautta Nastolan menneisyyttä ja monipuolista kehitystä kohtaan ottaen huomioon kotiseudun paikalliset erityispiirteet. Toivottavasti viestini on tuonut teille paitsi hyötyä myös oppimisen iloa. Olen yrittänyt kovasti, yrittänyt kaikkea kirjoittamaani ja haluan välittää sen teille rakkaudella. Hyvä lukija, kiitos huomiostasi!
RELATED ARTICLES

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

- Advertisment -

Am beliebtesten