KotiKotitalousvinkitÄlä heitä vanhoja tyynyjä pois: 6 tehokasta tapaa käyttää niitä kotona ja...

Älä heitä vanhoja tyynyjä pois: 6 tehokasta tapaa käyttää niitä kotona ja maaseudulla

Jokaiseen kotiin kertyy paljon tavaroita, jotka lopulta rapistuvat – ne kuluvat, menevät pois muodista tai vain tylsistyvät.Näin on vanhojen tyynyjen – höyhentyynyjen tai synteettisten tyynyjen – kohdalla.

Tosin näyttäisi siltä, että mitä niille tekisi? Olisi sääli heittää ne pois.Mutta itse asiassa on monia tapoja käyttää näitä hyödyllisiä asioita.

Ensinnäkin poisheitettyjä tyynyjä voidaan käyttää eristämään putkia pakkaselta talvella – kääri vain putken osa niillä.

Toiseksi, voit tehdä vanhasta tyynystä omaperäisen kotitekoisen puffin päällystämällä sen suosikkikankaallasi.

Kolmanneksi tyynyn täytettä voi käyttää kotitekoisten pehmolelujen täytteenä.

Jokaiseen kotiin kertyy paljon tavaroita, jotka lopulta rapistuvat – ne kuluvat, menevät pois muodista tai vain tylsistyvät.Näin on vanhojen tyynyjen – höyhentyynyjen tai synteettisten tyynyjen – kohdalla.

Tosin näyttäisi siltä, että mitä niille tekisi? Olisi sääli heittää ne pois.Mutta itse asiassa on monia tapoja käyttää näitä hyödyllisiä asioita.

Ensinnäkin poisheitettyjä tyynyjä voidaan käyttää eristämään putkia pakkaselta talvella – kääri vain putken osa niillä.

Jokaiseen kotiin kertyy paljon tavaroita, jotka lopulta rapistuvat – ne kuluvat, menevät pois muodista tai vain tylsistyvät.Näin on vanhojen tyynyjen – höyhentyynyjen tai synteettisten tyynyjen – kohdalla.

Tosin näyttäisi siltä, että mitä niille tekisi? Olisi sääli heittää ne pois.Mutta itse asiassa on monia tapoja käyttää näitä hyödyllisiä asioita.

Ensinnäkin poisheitettyjä tyynyjä voidaan käyttää eristämään putkia pakkaselta talvella – kääri vain putken osa niillä.

Toiseksi, voit tehdä vanhasta tyynystä omaperäisen kotipuffin päällystämällä sen suosikkikankaallasi.

Kolmanneksi tyynyn täytettä voi käyttää kotitekoisten pehmolelujen täytteenä.

Neljänneksi tyyny voi toimia luotettavana pakkaus- ja pehmusteena siirrettäessä tai kuljetettaessa herkkiä esineitä, kuten astioita ja lasia.

Viidenneksi vanha tyyny voidaan muuntaa mukavaksi lemmikkieläinten sängyksi.

Kuudenneksi, höyhentäyte sopii varsin hyvin orgaaniseksi lannoitteeksi sekä puutarhaan että kasvimaalle.

Kuten näette, näennäisestä hyödyttömyydestään huolimatta vanhoja tyynyjä voidaan onnistuneesti mukauttaa moniin kotitaloustehtäviin.Ole luova, ja ne palvelevat sinua hyvin!

Quelle: pogovorim.by

Kari Hyvärinen
Kari Hyvärinenhttps://nastola-seura.fi/tietoja-kirjoittajasta-kari-hyvarinen/
Kari Hyvärinen Nastola-seuran tarkoitus on tiivistetty sen säännöissä: Herättää ja ylläpitää kotiseudun asukkaiden kiinnostusta ja rakkautta Nastolan menneisyyttä ja monipuolista kehitystä kohtaan ottaen huomioon kotiseudun paikalliset erityispiirteet. Toivottavasti viestini on tuonut teille paitsi hyötyä myös oppimisen iloa. Olen yrittänyt kovasti, yrittänyt kaikkea kirjoittamaani ja haluan välittää sen teille rakkaudella. Hyvä lukija, kiitos huomiostasi!
RELATED ARTICLES

4 KOMMENTIT

    • Kiitos kysymyksestä, Maija123! Vanhoja tyynyjä voi todella hyödyntää monilla luovilla tavoilla kotona. Esimerkiksi voit tehdä niistä pehmeitä istuintyynyjä tuoleille tai leikata ne paloiksi ja hyödyntää pehmikkeenä kodin itsetehdyissä leluissa. Älä siis heitä niitä pois – vanhoille tyynyille löytyy aina uusi käyttötarkoitus!

  1. Vanhat tyynyt ovat todellakin hyödyllisiä! Niitä voi käyttää monin eri tavoin kotona ja maaseudulla. Ei kannata heittää niitä pois, vaan antaa niille uusi elämä eristemateriaalina tai vaikka itsetehdyn puffin muodossa.

  2. En yleensä heitä vanhoja tyynyjä pois, vaan käytän niitä eri tarkoituksiin kotona. Hyvä vinkki on käyttää tyynyjä putkien eristämiseen talvella – toimii mainiosti!

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän

Am beliebtesten